Generování článků pomocí AI ChatGPT a dopad na SEO
ChatGPT se během posledních pár týdnů stal naprostým hitem internetu! Kdo náhodou neví o co se jedná, je to chatovací nástroj od společnosti OpenAI, díky kterému můžete komunikovat s umělou inteligencí. Byl zveřejněn 30. listopadu 2022 a během pouhých 5 dní si získal první milion uživatelů.

Nástroj je zcela zdarma a můžete v něm vytvářet jakékoliv texty. Od blogových článků, vzorů emailů, skriptů až po celé knihy!
Plno lidí začalo ChatGPT využívat na tvorbu článků ve snaze nahradit ručně psané články, které jsou často časově a finančně náročné. Vytvořit v ChatGPT článek je otázka chvilky a výsledek můžete ovlivnit vaším přístupem a instrukcemi, které do chatu píšete.
Jaký mají AI generované články dopad na SEO?
Články jsou většinou psány s byznysovým záměrem, aby vám vodily organický traffic především z Googlu a dalších vyhledávačů.
Společnosti Google se ale generování článků skrze AI rozhodně nelíbí a tak nedávno oznámila, že veškeré články generované skrze AI umí rozpoznat a bude je tvrdě penalizovat. A to poslední co chcete je, aby Váš článek nebo dokonce celý web byl omezen a nejhorším případě vyřazen z indexování.
Microsoft se k tomu postavil zase zcela opačně. Oznámil, že ChatGPT dokonce implementují do svého vyhledávače Bing, což můžeme očekávat zhruba do března 2023. Jak tento souboj titánů dopadne? To se nechme překvapit! Nyní ale zpět k tématu.
Rozpozná Google generované články skrze ChatGPT a AI?
Říkáte si, jak je možné, aby Google tyto texty rozpoznal? ChatGPT oznámil, že texty budou nyní obsahovat informaci o tom, že jsou generovány skrze AI. A navíc Google je zkrátka Google a má veškeré potřebné nástroje a data k tomu, aby to dokázal.
Jak lze ověřit, zda byl text vygenerován skrze AI?
Můžete například vyzkoušet nástroj Originality.ai (či nějakou alternativu), kde si můžete ověřit:
- zda a do jaké míry byl text vytvořen skrze AI
- do jaké míry je text originální a zda se nejedná o plagiátorství

Jak generovat AI texty, které Google nerozpozná?
Odpověď je jasná, texty zkrátka musíte co nejvíce upravit a buď to uděláte ručně, nebo využijete další nástroje pro práci s texty.
Můžete například využít nástroj Quillbot. Vložíte do něj vygenerovaný text, vyberete si, jak chci text upravit a do jaké míry, a Quillbot vám vygeneruje zcela upravený text. Následně text můžete ještě prohnat přes nějaký nástroj na korekci jako třeba Grammarly.

Když to máte hotové, jdete zpět do Originality.ai, vložíte nový text a zkontrolujete, zda se nějak změnil poměr AI textů vs originálního textu.
Co je ale naprosto důležité, obsah by měl vytvářet pro uživatele hodnotu, být pravdivý a zkrátka dávat smysl. Potom se nejspíše žádných penalizací být nemusíte.
Ne všechny údaje vygenerované AI jsou správné, protože zkrátka neumí rozlišovat, co je pravda a co ne. Mnoho textů obsahuje faktické chyby a je třeba si dané informace vždy ověřit. Je to logické. ChatGPT byl natrénován na cca 570 GB dat a výsledky jsou tedy výplodem různých kombinací v těchto datech.
Závěr
Pokud ale chcete mít jistotu, že nebudete ve vyhledávání a indexaci penalizování, používejte ChatGPT jen na:
- částečnou tvorbu textů
- tvorbu struktury článků a další pomocné práce
- korekci článku a případné úpravy
Vygenerované texty si ověřte nástrojem na rozpoznání AI a plagiátorství.
Odemkněte svůj potenciál k růstu
Každý byznys je individuální a stejně tak i můj přístup. Pomohu Vám najít právě tu vaši ideální cestu.
“People don’t want what you make. They want the way it will make them feel, and there aren’t that many feelings to choose from.”