Co je Guerilla marketing?
Na to, abyste mohli dělat marketing na světové úrovni, nejdříve potřebujete umět marketing na lokální úrovni. S tím vám dokáže pomoci takzvaný Guerilla marketing.
S tímto pojmem přišel poprvé Jay Conrad Levinson v knize se stejným názvem Guerilla Marketing, která vyšla v roce 1982. K sepsání knihy ho přiměli jeho tehdejší studenti, kteří sice měli plno nápadů na podnikání ale bohužel nevědli, jak tyto nápady marketovat.
Jay Conrad Levinson ve své knize čerpal především z vlastních pracovních zkušeností v marketingových agenturách, kde získal své bohaté znalosti. V knize se snaží především ukázat způsoby, jak můžete dělat marketing i s minimálním rozpočtem. Jde o správné využití kreativních nápadů, které mohou mít veliký efekt. Guerilla marketing je především pro malé a střední podniky. Knihou chtěl pomoci kromě svým studentům i malým společnostem a drobným podnikatelům, kteří měli často problémy prodat své služby a produkty.
Guerilla marketing je o spojení čtyř hlavní věcí:
- čas
- energie
- představivost
- informace
Nepotřebujete hromadu peněz v podobě marketingového budgetu a mediaplánů. Dobře provedený nápad se může šířit extrémně rychle, navíc v dnešní době díky internetu a sociálním sítím.
Guerilla marketing také jinak vyhodnocuje úspěšnost kampaně. Nehodnotí úspěch na základě tržeb, počtu návštěvníků webu, nebo podobných KPI, které se běžně používají. Místo toho hodnotí úspěšnost na základě vytvořeného zisku.
Můžete mít tržbu třeba miliardu. Když jste ale miliardové tržby dosáhli s celkovými náklady, které tuto částku převyšují, jste ztrátoví!
Klasický marketing očekává výsledky na základě historických dat a statistik. Guerilla marketing oproti tomu ví, že 90% našich nákupních rozhodnutí je vedeno našim podvědomím rozhodnutím a ne logickým rozhodnutím. Tato informace vede k dalšímu zjištění – podvědomé rozhodování dokážeme ovlivnit na základě opakovaných návyků.
Marketing je totiž jen proces a jeho fungování musíte hledat v samotné psychologii a né jen nějakých odhadech.
Guerrilla Marketing spočívá v momentu překvapení. Docílíte totiž nesmazatelného dojmu, který v dotyčném člověku zanecháte. Je to takový partyzánský styl, který J. C. Levinsona inspiroval.

Jak se Guerilla marketing zrodil?
Tento způsob marketingu nemá pouze informovat. Klasický marketing, který se jen snaží sdělit nějakou informaci, je už dávno zastaralý. Taky už bylo načase, vždyť tento způsob tu s námi byl již tisíce let, věděli jste to vůbec?
Ano, první dochované pokusy o marketing se datují až do roku 4000 před našim letopočtem, kdy se první Egypťané pokoušeli o jakási marketingová sdělení v podobě nástěnných plakátů vyrobených z papyrusu. Účelem v té době nebylo zaujmout, nebo pobavit. Záměr byl jen předat konkrétní informaci. Je to logické, v té době neexistovalo tolik firem, produktů a konkurence, abyste se museli snažit zaujmout a být vidět v záplavě marketingového šumu.
Pohled na marketing se ale začal měnit s rozrůstajícím se materialistickým životním stylem a postupně se transformoval do formy privilegia korporátních společností s velkými bugety, které ovládly televizní prostor, volili masový přístup a zajímalo je, kolik lidí oslovili.
Dnes můžeme vidět, že převážně díky internetu a dalšímu vývoji se marketing transformoval do takzvaného “Niche” marketingu – tedy marketingu, který se snaží cílit na jednotlivce nebo malé zájmové skupiny lidí a snaží se vytvářet hodnotu na prvním místě. Ano, to je nový marketing, jehož byl Jay Conrad Levinson částečně průkopníkem.
20 rozdílů mezi klasickým marketingem a Guerilla marketingem
Klasický marketing
- klasický marketing věří, že je potřeba investovat peníze
- klasický marketing si není jistý, jaká je správná cesta. Jetli Web, nebo reklama v rádiu, PR, email marketing, či další cesty.
- Klasický marketing si myslí, že je privilegiem velkých společností s milionovými budgety.
- Klasický marketing měří jeho výkon na základě návštěv webu, počtu konverzí, výši tržeb, počtu uživatelů a dalších metrik.
- Klasický marketing plánuje na základě zkušeností a úsudku.
- Klasický marketing věří, že je potřeba nejdříve nechat růst byznys a následně diverzifikovat.
- Klasický marketing věří na lineární růst. Neustále zvyšovat počty nových zákazníků.
- Klasický marketing investuje jen do prodeje a marketing končí ve chvíli, kdy je nový zákazník přiveden – tím je úkol splněn.
- Klasický marketing soupeří se svojí konkurencí a snaží se ji porazit.
- Klasický marketing se všude reprezentuje svým logem a chce, aby si jej každý zapamatoval.
- Klasický marketing mluví o sobě, svém produktu, svém úspěchu.
- Klasický marketing přemýšlí, co může získat od svých zákazníků.
- Klasický marketing věří, že klasická reklama funguje.
- Klasický marketing počítá na konci každého měsíce peníze.
- Klasický marketing se bojí nových technologií a raději zůstává u starých a ověřených cest, které mohou být daleko dražší.
- Klasický marketing cílí na masy lidí.
- Klasický marketing koná bez jasného záměru.
- Klasický marketing je vnímán jako nástroj k prodeji.
- Klasický marketing je monolog.
- Mezi nejsilnější zbraně klasického marketingu patří především televize, rádio, noviny, email a internet.
Guerilla marketing
- Guerilla marketing věří, že je potřeba investovat čas, energii, představivost a informaci.
- Guerilla marketing věří, že marketing je proces, který můžeme řídit.
- Guerilla marketing věří, že není potřeba velký budget, ale spíše velké sny.
- Guerilla marketing měří svůj úspěch na základě zisku.
- Guerilla marketing si nemůže dovolit hádat, proto staví na základech lidské psychologie.
- Guerilla marketing věří, že v růstu je potřeba pokračovat bez diverzifikace. Směrem, který vám v první řadě růst umožnil.
- Guerilla marketing věří na geometrický růst díky kombinaci 4 klíčových věcí. Přivádění nových zákazníků, navyšování průměrné objednávky, zvyšování průměrného počtu objednávek na zákazníka, růst skrze doporučení svých zákazníků.
- Guerilla marketing ví, že 68% podniků ztrácí byznys kvůli ignorování svých stávajících zákazníků. Proto se snaží svým stávajícím zákazníkům naslouchat a pečovat o ne.
- Guerilla marketing vnímá konkurenci jako možnost pro spolupráci a dosažení pákového efektu v podobě win-win řešení.
- Guerilla marketing věří, že logo je passé a místo toho se snaží dostat do podvědomí lidí skrze hlavní myšlenku dotyčného podniku. Můžeme říci skrze samotný důvod, proč tu daná firma vlastně je.
- Guerilla marketing je tu pro své zákazníky. Snaží se být v roli jejich průvodce a doručovat jim hodnotu.
- Guerilla marketing přemýšlí, co může pro své zákazníky udělat. Věří na dlouhodobou hodnotu zákazníka.
- Guerilla marketing na klasickou reklamu nevěří. Když už, tak systematické propojení jednotlivých reklamních kanálů v podobě funkčního funnelu.
- Guerilla marketing počítá na konci každého měsíce počet navázaných vztahů.
- Guerilla marketing vítá nové technologie a s nimi představující potenciál. Neustále nové možnosti hledá a testuje.
- Guerilla marketing cílí na jednotlivce či malou skupinu lidí.
- Guerilla marketing musí mít nejdříve jasný záměr a pak může konat.
- Guerilla marketing si žádá v první řadě o souhlas a svolení svých zákazníků k tomu, aby mohl doručovat další marketing.
- Guerilla marketing je dialog.
- Guerilla marketing má stovky zbraní a většina z nich je zdarma.
Všechny tyto příklady jsou čerpány ze samotné knihy Jay Conrad Levinsona.
Guerilla marketing je určený především pro malé a střední podniky. To ale neznamená, že nefunguje i u korporátních společností.
Guerilla marketing v korporátu
I velké společnosti jako Coca-Cola často ukazují své kreativní marketingové kousky. Obecně se ale velké společnosti do Guerilla marketingu moc nepouští a důvod je jasný. Vždyť už mají vybudované jméno a v případě, že by udělali nějakou nepovedenou kampaň, mohou narazit na problémy spojené s poničením pověsti. Takové negativní PR se občas může těžko hasit.
Společnost Coca-Cola se toho ale nebojí a úspěšně ukazuje, jak se dá Guerilla marketing uchopit za správný konec. Podívejte se například na jednu z nejznámějších kampaní, kterou Coca-Cola vytvořila v lednu roku 2010. Kampaň nese jméno “Happiness Machine” v překladu “Stroj na štěstí”.
Na internetu ale rozhodně můžete najít i další povedené kampaně, kterých má Coca-Cola na kontě spoustu.
34 příkladů Guerilla marketingu v praxi
Zdroj fotografií: www.anerdsworld.com
Odemkněte svůj potenciál k růstu
Každý byznys je individuální a stejně tak i můj přístup. Pomohu Vám najít právě tu vaši ideální cestu.
“People don’t want what you make. They want the way it will make them feel, and there aren’t that many feelings to choose from.”