Jak předem otestovat reálnou poptávku po produktu

V tomhle článku se dozvíte, jak otestovat reálnou poptávku po produktu ještě předtím, než jej začnete vyrábět. Je prostě lepší podnikat bez rizika a nesmyslných půjček, které vás mohou dostat do problémů, pokud produkt selže.

Je totiž nesmysl nejdřív vybudovat produkt, který je postavený na domněnkách “co se lidem může hodit” a pak se tento produkt snažit někomu prodat. Je to riziko, které vás stojí peníze, čas a rozhodně se nemusí vyplatit. Lepší přístup je nejdříve najít cílovou skupinu lidí, zjistit jaké problémy řeší a na tomto základě vytvořit konkrétní řešení.

Je také důležité si zjistit, jak velká vaše cílová skupina je a jak velký byznys vlastně můžete vytvořit.

Jak zjistit velikost cílové skupiny?

1) Analýza klíčových slov

Díky analýze klíčových slov můžete zjistit měsíční počty vyhledávání konkrétních témat a dokonce konkrétních klíčových slov na internetu a v konkrétním prohlížeči. Nástrojů existuje celá řada a vy můžete využít 3 hledání zdarma například v nástroji Ubersuggest. Další možností je bezplatně využít plánovače klíčových slov při tvorbě pay per click kampaní. Takový plánovač klíčových slov má Google (Google keyword planner), i Seznam (Sklik).

2) Google Trends

Tento nástroj od Googlu je zdarma k použití. V Google Trends se můžete podívat na vývoj ve vyhledávanosti konkrétních témat. Nástroj vám navíc ukáže i související vyhledávaná témata a aktuální trendy ve vyhledávání.

3) Facebook audience Insights

Tento nástroj od Facebooku je zdarma a můžete zde zjistit velikost cílové skupiny na základě zájmů, demografických údajů a dalších specifikací. Facebook však oznámil, že tento nástroj již brzy nebude dostupný.

4) Cílená periodika

Pokud najdete časopisy, které jsou přímo zaměřené na vaši cílovou skupinu a zeptáte se vydavatele na měsíční náklad, ihned víte, kolik lidí si tyto časopisy kupuje a můžete odhadnout velikost vaší cílové skupiny.

Pokud znáte velikost cílové skupiny, můžete ji vynásobit průměrným konverzním poměrem a částkou produktu a zjistíte tak velice hrubý potenciální zisk, kterého můžete dosáhnout s vaším produktem.

Ve chvíli, kdy máte produkt vymyšlený, už jen zbývá otestovat jeho reálnou poptávku na trhu. Zde se opět nabízí více variant, jak toho docílit. Hodně záleží také na konkrétním produktu a kde se nachází vaše cílové skupina lidí.

3 způsoby, jak otestovat reálnou poptávku na trhu

1) Předprodej

Oslovte vaši cílovou skupinu lidí a sdělte jim, že budete vytvářet konkrétní produkt a jestli si jej chtějí předobjednat. Touto cestou získáte nejen reálné objednávky ale i skvělou zpětnou vazbu.

Když si zákazníci nebudou chtít váš produkt v předprodeji koupit, zeptejte se jich proč ne a co by produkt musel splňovat, aby sis jej koupili. K předprodeji můžete lidi motivovat i malou slevou, která vykompenzuje čekání na finální produkt. Pokud během předprodeje nenasbíráte potřebný počet zákazníků, peníze jim zkrátka vrátíte a můžete zkusit něco jiného.

2) Print on demand

Pokud chcete vytvořit vlastní značku s oblečením, či jiným fyzickým produktem, nabízí se vám skvělá možnost takzvané “Print on demand” služby. V dnešní době je těchto služeb již mnoho a nabízí širokou škálu výrobků. Služba spočívá v tom, že si vyberete nějaký z produktů v portfoliu a nahrajete jen vlastní design. Služba za vás produkt finalizuje a pošle přímo zákazníkovi. Řeší i reklamace a další věci spojené s logistikou. Je ideální se podívat na více společností a vybrat si, které mají nejlepší nabídku služeb pro vaše potřeby.

Řekněme, že chcete začít prodávat trička s nějakým trendujícím designem. Normálně byste museli najít výrobce a objednat velké množství triček, u kterých vlastně nevíte, zda se vůbec prodají. MOQ – minimal order quantity (minimální velikost objednávky) bývá většinou v řádu stovek kusů. To znamená potřebnou počáteční investici. A co když o produkty následně nebude zájem?

Proto je dobré si poptávku otestovat předem přes print on demand. To vám umožní vytvořit tolik designů, kolik jen chcete. Následně je umístíte skrze automatické propojení na váš eshop a pokud si tričko někdo koupí, služba jej za vás vyrobí a pošle zákazníkovi. Samozřejmě, že tímto způsobem nebudete mít tak velkou marži. Pokud ale uvidíte, že je o trička opravdu zájem, můžete si následně nechat trička vyrobit přímo u nějakého výrobce triček ve větším množství. Služby print on demand bych tedy nedoporučoval používat na sestavení funkčního byznysu, ale jen na otestování poptávky. Následně si najděte výrobce. Tento postup vám maximalizuje marži a minimalizuje riziko.

Pojďme si nyní představit pár nejznámějších služeb print on demand.

Printify

Printify působí po celém světě a dokonce má partnery i u nás v Česku. Ve svém portfoliu má obrovskou nabídku produktů od oblečení až po bytové doplňky. Vy si jen vyberete produkt, nahrajete vlastní grafiku, potvrdíte finální vizualizaci a můžete začít prodávat.

Printful

I Printful působí po celém světě a nabízí hodně podobné služby jako Printify.

Obě služby nabízí široké možnosti integrace s dalšími platformami. Služby můžete přímo propojit s vaším eshopem pomocí několika kliků a začít prodávat. U výrobků byste si měli zkontrolovat ceny a možnosti doručení do potřebných zemí.

3) Crowdfunding

Třetí možností, jak otestovat reálnou poptávku je způsob crowdfundingu. Jedna z nejznámějších platforem je Kickstarter a existuje i česká platforma HitHit. Je to forma kolektivního financování nových projektů nebo produktů. Máte zde 30 dní na to, aby se váš projekt zafinancoval, nebo jsou peníze lidem vráceny. V podstatě jde také o takový předprodej, kde si lidé mohou zakoupit váš produkt za výhodnější cenu.

 

Tyto platformy mají navíc vybudovanou silnou základnu uživatelů, kteří často zkoumají a financují nové projekty. To ale neznamená, že se nemůžete postarat o vlastní propagaci sami skrze sociální sítě, kampaň, placenou reklamu a spolupráci s dalšími partnery jako třeba affiliate partneři.

Doufám, že vám tento článek pomůže úspěšně rozjet i vaše vlastní podnikání.

Odemkněte svůj potenciál k růstu

Každý byznys je individuální a stejně tak i můj přístup. Pomohu Vám najít právě tu vaši ideální cestu.

People don’t want what you make. They want the way it will make them feel, and there aren’t that many feelings to choose from.”

Seth Godin
František Stejskal - jak se tvoří brand
František Stejskal
Marketingový Specialista

Odesláním souhlasíte s tím, že vás budu kontaktovat.